Çipura Temizlenmiş

Ege’nin meşhur yerli balığıdır. Bir zamanlar Marmara’dan da avlanan ve adı Alyanak olarak bilinen bu balığın o bölgede nesli tükenmiştir. Çipura, elips biçiminde yassı vücudu, beyaz karnı, koyu gri sırtı ve pembemsi yanakları ile tanınır. Etçil bir balıktır. Ortalama 25-35 cm boy ve 0,5-3,0 kg ağırlıktadır. Türk damak tadına uygunluğu ve lezzetinden dolayı ülkemizde en fazla tüketilen balıklardandır.
Bu nedenle bu balığın da yetiştiriciliği yaygındır. Çeşme denizi suyunun tuz, sıcaklık gibi özelliklerinden dolayı Çipuranın en iyi lezzette yetiştiği yer bu bölgemizdir. Çeşme Ildır’da bulunan Pınar Balık yetiştiricilik tesisinde çipura balığı organik şekilde yetiştirilmekte ve lezzeti ile farklılık yaratmaktadır. Avlanmasından sonra yıkanıp soğuk muhafazalarda zarar görmeden Pınar Et tesislerindeki Pınar Balık işleme tesisine aktarılır. Kısa bir süre içerisinde hijyenik koşullarda temizlenip şoklanan ürünler paketlenip, satışa verilir. Yetiştiriciliğin başından satışa gidinceye kadar tüm kalite ve sağlık kontrolü yapılmaktadır.

Pınar Çipura Temizlenmiş, IQF teknolojisi* ile şoklandığından paket içerisinden ihtiyaç kadar Çipura alınarak geri kalanı derin dondurucuda son kullanma tarihine kadar saklanabilir. Pınar Çipura Temizlenmiş ürününden kullanılacak kadar miktarı bir süzgeç içerisinde bekletilerek ya da su altında tutularak kısa sürede çözündürülebilir. Çözündürülmüş ürünler asla yeniden dondurulmamalıdır.

* IQF: Açılımı “Individual Quick Frozen” olan bu yöntemle gıda ürünleri çok kısa sürede -40 °C soğukta tek tek dondurulur. Bu işlem, ürünlerin içindeki suyun donmasıyla gerçekleşir ve bu yolla gıda ürünlerinin katkı maddesiz uzun ömürlü olması sağlanır. Ayrıca bu yöntem sayesinde dondurulan ürünler birbirine yapışmamakta, bu sayede de kullanıcılar üründen istedikleri kadarını çözündürüp kullanabilmekte geri kalanını ise derin donrurucuda muhafaza etmeye devam edebilmektedir.


Pişirme Biçimi:
Tava, Buğulama, Haşlama, Pilaki 

Pınar Balık'lı tarifler için tıklayın.